niedziela, 26 października 2008

Centralwings - kampania TV "Tanie Bilety, Najtańszy Bagaż"

Centralwings zadebiutował w głównych stacjach telewizyjnych jesienią 2005 r. Było to zaledwie pół roku po pierwszych inauguracyjnych lotach do Londynu z Warszawy i Krakowa. Centralwings wystartował o rok później niż konkurencyjne tanie linie lotnicze z regionu czyli Sky Europe i Wizzair. Obaj konkurenci mieli już za sobą kampanie telewizyjne i zbudowali znaczącą znajomość marek.


Aby szybko zbudować znajomość marki Polskie Tanie Linie Lotnicze zostały sponsorem prognozy pogody w 3 największych stacjach: TVN, TVP i Polsat. Proste animowane billboardy sponsorskie zdominowane przez wizerunek samolotu w barwach Centralwings bardzo dobrze zrealizowały ten cel, a dodatkowo ugruntowały identyfikację wizualną młodej marki .


agencja: Czteryczwarte


Kulminacją wiosennej kampanii Centralwings w 2006 r. była pierwsza i jedyna w historii Centralwings duża kampania TV (pomijając opisany powyżej sponsoring prognozy pogody oraz małe kampanie typu "Biznes Folder" w TVN24), którą można było obejrzeć w TVN, Polsacie, TVP, Discovery, TVN7 i TV4.

Celem kampanii, która wystartowała 8 maja 2006 r. i zakończyła się w czerwcu było zbudowanie świadomości głównych wyróżników Centralwings na tle konkurencyjnych tanich linii lotniczych. Kluczowymi benefitami Centralwings odróżniającymi tą markę od innych przewożników niskokosztowych były:

  • polskie pochodzenie, a więc związek z narodowym przewoźnikiem LOT, który zapewniał serwis techniczny samolotów Centralwings oraz znani z dobrego wyszkolenia polscy piloci;

  • tani nadbagaż - szczególnie ważny dla wielu Polaków wyjeżdżających na długi okres do pracy na Wyspach, stał się szczególnie atrakcyjnym wyróżnikiem gdy irlandzki Ryanair wprowadził bardzo niekorzystne zasady przewozu bagażu (bezpłatnie przewożono jedynie bagaż podręczny, a za całą resztę trzeba było słono płacić);

  • 20% zniżka dla dzieci w wieku 2-16 lat (niemowleta podróżowały bezpłatnie) - również niespotykana w innych tanich liniach lotniczych, w przededniu okresu letnich wakacji był to dodatkowy argument, by wybrać Centralwings na rodzinną wyprawę wakacyjną.

Agencja Art FM przygotowała spot TV, który komunikował główny benefit czyli najtańszy bagaż, ale również zawierał odniesienie do zniżki dla dzieci oraz informację o polskim pochodzeniu Centralwings. Film został zrealizowany, jak na tanie linie lotnicze przystało, bardzo low-costowo - zdjęcia odbyły się krakowskim studio TVP. Gromadka dzieci zgromadzonych na planie zagrała różne wersje zakończenia spotu, ale ostatecznie do emisji w TV poszła tylko wersja z młodą damą w różowej sukience, która dumnie siedzi na wielkiej pluszowej owcy...


kreacja: Art FM

zakup mediów: MindShare / The Media Insight

czwartek, 23 października 2008

Centralwings - kampania prasowa "Brakuje tu tylko Ciebie!"

Kampania reklamowa "Podano Letni Rozkład Lotów" komunikowała w jasny sposób dostępne w każdym mieście połączenia (destynacje) oraz cenę biletów: od 1 zł + stała opłata pasażera 99zł. Po zbudowaniu świadomości oferty połączeń Centralwings nadszedł czas na bardziej wizerunkową kampanię.

Na kwiecień-maj 2006 zaplanowana została kampania prasowa w popularnych tygodnikach opinii: Newsweek, Wprost, Polityka i Przekrój. Tygodniki te trafiają do wykształconej, dobrze zarabiającej wielkomiejskiej grupy docelowej - są to potencjalni pasażerowie wybierający się na wakacje za granicą lub tzw. "weekend breaks" czyli krótkie weekendowe wyprawy turystyczno-towarzysko-zakupowe.

Agencja Art FM przygotowała koncept Brakuje tu tylko Ciebie!, na który składały się trzy różne egzekucje, odnoszące się do trzech możliwych typów wyjazdów:

1. Typowe wyjazdy wakacyjne do nadmorskich destynacji (tzw. charter-mix), takich jak: Lizbona i Faro w Portugalii, Gerona, Malaga i Palma w Hiszpanii, Rodos, Heraklion i Saloniki w Grecji, Palermo i Katania we Włoszech czy Malta.


2. Wyjazdy towarzysko-zakupowe na Wyspy (Londyn, Dublin, Edynburg) - odwiedzanie rodziny i znajomych, którzy przenieśli się do pracy na Wyspy, ale również krótkie weekendowe wypady na zakupy czy koncert ulubionego zespołu w Londynie.


3. Typowe "weekend breaks" - zwiedzanie atrakcyjnych miast (np. Rzym, Bolonia, Mediolan), często traktowane jako romantyczna wyprawa przez zakochanych czy małżeństwa, delektowanie się lokalną kuchnią i okrywanie uroków architektury.

Wszystkie kreacje z linii Brakuje tu tylko Ciebie! ukazujące się w formatch Junior Page lub Half Page oddziaływały na emocje i aspiracje grupy docelowej, zawierały silny element "call to action" oraz budowały potrzebę różnego typu wyjazdów, dla których idealną ofertę tanich połączeń gwarantowały linie Centralwings.


agencja: Art FM
zakup mediów: MindShare / The Media Insight

niedziela, 19 października 2008

Centralwings - kampania "Podano Letni Rozkład Lotów 2006"

Agencja Art FM wygrała przetarg głównie dzięki zaproponowanej linii kreatywnej "Menu" - projekty reklam z tej linii bazowały na kulinarnych skojarzeniach z poszczególnymi destynacjami, do których latały samoloty linii Centralwings. Wstępne koncepty reklam przedstawione przez Art FM w ofercie przetargowej oraz alternatywny koncept przygotowany przez agencję Albedo Marketing, która również znalazła się na short-liście, zostały poddane badaniu ilościowemu. Ankietowani podzieleni zostali na 2 grupy - jedna porównywała propozycje Art FM ze starymi reklamami Centralwings, a druga porównywała propozycje Albedo Marketing z tymi samymi starymi reklamami. Wyniki badania pokazały, że nasza grupa docelowa najwyżej oceniła właśnie projekty z linii "Menu".


Główny projekt linii "Menu", który bardzo nam się spodobał to DRINK, z dużą ilością słomek, z których wylatują samoloty Centralwings kierując się do poszczególnych destynacji. Projekt ten pozwalał w nowy, świeży sposób pokazać szeroką siatkę połączeń, a poprzez swój letni, wakacyjny klimat dobrze nawiązywał do Letniego Rozkładu Lotów, którego dotyczyła kampania.


Najpopularniejszą destynacją wyspiarską Centralwings był niewątpliwie Londyn, choć latały tam wszystkie możliwe linie lotnicze i konkurencja była naprawdę ostra. Centralwings oferował połączenia z Warszawy i Krakowa na komfortowo położone lotnisko London Gatwick. W reklamach prasowych oraz indoorowych (plakaty w kawiarniach sieci Voyage) angielskie destynacje symbolizowała słynna filiżanka angielskiej herbatki. Przez krótki okres drugą angielską destynacją Centralwings był Leeds / Bradford. Połączenie Warszawa-Leeds zostało jednak szybko zlikwidowane, gdy okazało się, że przed szczytem letniego sezonu charterowego nie uda nam się zakupić kolejnego samolotu.


Dla Centralwings kluczowymi kierunkami w 2006 r. stały się destynacje irlandzkie: Dublin i Shannon. Konkurencja była tam nieco mniejsza, a Polacy coraz częściej wybierali właśnie Irlandię na swój nowy dom lub czasowy pobyt zarobkowy. Do Dublina samoloty Centralwings startowały aż z 4 polskich lotnisk: Wrocławia, Katowic, Gdańska i Łodzi, a do Shannon - z Warszawy i Krakowa. Symbolem Irlandii w reklamach zostało smakowite ciemne piwo Guinness, które łączyło się z polskim jasnym piwem za pomocą chmurkowo-piwnej pianki...


Poza kierunkami wyspiarskimi, drugim ważnym obszarem dla Centralwings były zawsze Włochy. W rozkładzie lotów na sezon letni 2006 były aż 3 włoskie destynacje: Rzym - z Warszawy i Krakowa, Bolonia - z Warszawy i Krakowa oraz Mediolan. Symbolem włoskiej kuchni jest niewątpliwie spaghetti - długie nitki włoskiego makaronu łączyły w reklamach polską stolicę z Rzymem i Bolonią.



Linia "Menu" miała swoje ograniczenia - nie każda destynacja wywoływała u Polaków jednoznaczne skojarzenia kulinarne. Czasem chcieliśmy też podkreślić inną charakterystyczną cechę danego miasta. Tak też było w przypadku włoskiego Mediolanu - europejskiej stolicy mody. W reklamach prasowych symbolem Mediolanu zostały więc eleganckie czerwone szpilki, zachęcające do zakupowych wojaży.



Drugą destynacją, która otrzymała niekulinarny symbol była stolica Szkocji - Edynburg, do której samoloty Centralwings odlatywały z Warszawy, Katowic oraz Gdańska. Szkocję symbolizować miał mityczny potwór z Loch Ness


agencja: Art FM
zakup mediów: MindShare / The Media Insight

wtorek, 14 października 2008

Centralwings - niestandardowy gigaboard w Gdyni


Kontynuacją działań wspierających launch nowych połączeń Centralwings z gdańskiego lotniska Rębiechowo do Dublina i Edynburga była 2-miesięczna (marzec-kwiecień 2006) ekspozycja niestandardowego gigaboardu w centrum Gdyni. Lokalizacja na jednej z kamienic w okolicy gdyńskiego dworca głównego składała się z dwóch podobnej wielkości ścian oddzielonych wnęką.



Przygotowanie kreacji na ten właśnie gigaboard było finałowym zadaniem konkursowym, jakie otrzymały agencje: Art FM i Mather Communications, które znalazły się na przetargowej short-liście. Brief wysłany do obu agencji zachęcał je do kreatywnego wykorzystania niestandardowych możliwości, jakie oferowała lokalizacja na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach kamienicy.



Obie agencje przedstawiły kilka naprawdę interesujących rozwiązań kreatywnych. Ostatecznie wybrana została propozycja Art FM, w której ogromny samolot Centralwings przelatuje z jednej ściany kamienicy na drugą, porywając za sobą część plakatu, z którego wyleciał. Czub samolotu dodatkowo wystawał delikatnie poza krawędź ściany kamienicy, co dodawało tej wielkoformatowej reklamie efekt 2D.


Druga propozycja agencji Art FM, która nie została zrealizowana, zakładała połączenie dwóch ścian za pomocą łańcucha zakończonego morską kotwicą zarzuconą na kufel irlandzkiego ciemnego piwa. Poniżej w ramach Galerii Odrzuconych prezentuję również tą interesującą kreację:


agencja: Art FM

sobota, 11 października 2008

Centralwings - kampania indoor na wyższych uczelniach Łodzi i Trójmiasta

Kontynuacją kampanii wprowadzającej Centralwings na nowe lotniska w Łodzi i Gdańsku była kampania przeprowadzona w marcu 2006 r. na wyższych uczelniach Łodzi i Trójmiasta. Kampania objęła ogółem:
  • 7 uczelni, 22 lokalizacje i 41 nośników (ramki A0) w Łodzi
  • 5 uczelni, 19 lokalizacji i 34 nośniki w Trójmieście


Projekty do tej kampanii przygotowała wybrana w konkursie nowa agencja Art FM, która w marcu przejęła po agencji Czteryczwarte pełną obsługę Centralwings w zakresie ATL i BTL. Krakowska agencja Art FM, należąca do Grupy RMF FM, zaprojektowała bardzo odważne, młodzieżowe lay-outy w nowoczesnej estetyce, utrzymane jednak w dotychczasowym systemie identyfikacji wizualnej Centralwings.

Z całej serii projektów przedstawionych przez Art FM w kampanii zostały wykorzystane dwa: FLY REVOLUTION nawiązujący do słynnego zdjęcia Che Guevary oraz PALUCH z prowokacyjnym hasłem: "Chcesz stąd wylecieć?"


Skąd pomysł na kampanię indoor na wyższych uczelniach? Studenci byli istotną częścią targetu tanich linii lotniczych - w okresie wakacji wielu studentów wyjeżdżało do pracy na Wyspy, a Centralwings oferowało właśnie takie połączenia - do Dublina i Edynburga z Gdańska oraz do Dublina z Łodzi. W marcu studenci zaczynają już planować swoje wakacje - kampania na uczelniach pozwoliła usytuować markę Centralwings w ich świadomości zanim konkurencyjne linie: Wizzair, Ryanair czy SkyEurope rozpoczęły walkę o tą grupę docelową.


Przy każdej większej kampanii pojawia się wiele projektów, które na wczesnych etapach są odrzucane z różnych względów. Niektóre z nich są warte pokazania - a więc dziś w galerii odrzuconych: specyficzny Potwór z Loch Ness oraz Język ;-)

galeria odrzuconych #1galeria odrzuconych #2

Projekty: Art FM; Zakup mediów: MindShare / The Media Insight

poniedziałek, 6 października 2008

Centralwings - launch połączeń z lotnisk w Gdańsku i Łodzi

Z końcem listopada 2005 r. zmieniłem pracę - z Indesit Company Polska przeszedłem do Centralwings. Tak więc teraz czas na projekty z tego 20-miesięcznego, niezwykle intensywnego i przyjemnego okresu pracy dla Polskich Tanich Linii Lotniczych.
Pierwszy projekt jaki z biegu zrealizowałem rozpoczynając swoją przygodę z Centralwings była kampania wprowadzająca ofertę połączeń z 2 nowych dla Centralwings lotnisk w Łodzi (loty do Dublina) i w Gdańsku (loty do Dublina i Edynburga). Dodatkowo na skalę ogólnopolską chcieliśmy wzmocnić znajomość oferty połączeń na Wyspy Brytyjskie, która została znaczącą rozbudowana i obejmowała już 4 porty docelowe: Londyn Gatwick w Anglii, Edynburg w Szkocji oraz Dublin i Shannon w Irlandii.
Nowe połączenia miały wystartować w marcu 2006 r., ale bilety zostały wystawione do sprzedaży na stronie internetowej już z końcem listopada. W tanich liniach lotniczych niezwykle istotne jest by sporo biletów sprzedać na kilka czy kilkanaście tygodni przed datą odlotu, wtedy ceny ostatnich wolnych biletów mogą iść sukcesywnie w górę, a połączenia mają szansę na rentowność i zadowalający poziom seat-factor (obłożenie miejsc w samolocie).


Reklama prasowa nowych połączeń z Gdańska do Dublina i Edynburga

Kampanie lokalne prowadzone w Łodzi oraz w Trójmieście objęły lokalną prasę oraz outdoor. Kampania prasowa dla Trójmiasta i regionu objęła reklamy w formacie Half Page oraz niestandardowe (z elementem samolotu oblanym tekstem) w Dzienniku Bałtyckim oraz lokalnych wydanich Gazety Wyborczej oraz Faktu.

W obu miastach wynajęliśmy najlepsze lokalizacje na reklamy wielkoformatowe. W Gdańsku spektakularna siatka winylowa o rozmiarze 20x10 metrów zawisła na 2 miesiące (styczeń-luty 2006) na Bramie Wyżynnej w samym sercu Gdańska.

Megaboard na Bramie Wyżynnej w Gdańsku (styczeń-luty 2006)

W Łodzi udało nam się zdobyć genialną lokalizację u zbiegu Al. Mickiewicza i ulicy Piotrkowskiej na budynku Centralu 1. Siatka winylowa z reklamą premierowego połączenia Centralwings: Łódź-Dublin o rozmiarze 12 x 14 metrów eksponowana była w tej lokalizacji ponad 3 miesiące (od 19 grudnia 2005 do 31 marca 2006).


Megaboard na Centralu 1 w Łodzi (grudzień 2005 - marzec 2006)

W Trójmieście dodatkowym wsparciem dla megaboardu były też backlighty AMS z identyczną reklamą, co dodatkowo zwiększało ilość kontaktów z przekazem.


15 backlightów AMS w Trójmieście w styczniu 2006

Lokalna kampania prasowa w Łodzi była prowadzona w dwóch najpoczytniejszych lokalnych dziennikach: Expressie Ilustrowanym oraz Dzienniku Łódzkim, a także w lokalnym dodatku do Gazety Wyborczej, który zgodził się na niestandardowy format reklamy prasowej.

Niestandardowe reklamy prasowe - samolot Centralwing oblany tekstem redakcyjnym w lokalnych wydaniach Gazety Wyborczej w Łodzi i Gdańsku

Na skalę ogólnopolską zaś zdecydowaliśmy się na kampanię radiową w Radio ZET oraz lokalnych stacjach z miast, z których Centralwings realizowało połączenia. Kampania miała cele sprzedażowe w związku z rozpoczęciem sprzedaży biletów z letniego rozkładu lotów oraz miała wzmocnić świadomość szerokiej oferty Centralwings w zakresie połączeń na Wyspy - do Londynu, Edynburga, Dublina i Shannon. Były to loty, które wypełniały głównie osoby udające się do pracy. Poniżej zamieszczam spot radiowy z tamtej kampanii.

CENTRAL WINGS - WYSPY_V3

Kampanię zaplanował dom mediowy The Media Insight / MindShare, a kreację przygotowała agencja Czteryczwarte.

czwartek, 2 października 2008

Indesit OnTime - ciąg dalszy wirusa Jacka Kukułki

Jacek Kukułka, oryginalnie Jack the Cuckoo, typowy użytkownik linii sprzętów Indesit OnTime był bohaterem 7 zabawnych filmików. W poprzednim wpisie zamieściłem dwa pierwsze, a teraz czas na prezentację dalszych losów sympatycznego ptaszka.
Odcinek 3:

Odcinek 4:

Odcinek 5:

Odcinek 6:

Odcinek 7:

 
Twoja wyszukiwarka